Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zasady wypłaty lepiej określić w umowie

26 stycznia 2018 | Biznes i finanse | Marzena Zaremba

Dzięki instytucji zaliczki dywidendowej spółka z o.o., która regularnie wypracowuje zyski, może je wypłacać wspólnikom częściej niż raz w roku.

Przesłanki wypłaty przez spółkę z o.o. zaliczek na poczet przewidywanej dywidendy określają art. 194 i 195 kodeksu spółek handlowych. Określając przesłanki dopuszczalności wypłaty zaliczki, kodeks spółek handlowych nie rozstrzyga jednak wszystkich istotnych kwestii związanych z taką wypłatą. Dlatego warto zagadnienia te uregulować w umowie spółki.

Przesłanki wypłaty

I tak, możliwość wypłacenia zaliczek uzależniona jest – po pierwsze – od zamieszczenia w umowie spółki odpowiedniego upoważnienia dla zarządu. Jeśli takie upoważnienie nie zostało zamieszczone w pierwotnym tekście umowy spółki, to może być wprowadzone w trybie zmiany tej umowy. Co ważne, upoważnienie do wypłaty zaliczki może być udzielone wyłącznie zarządowi spółki (a nie np. radzie nadzorczej).

Drugą przesłanką dopuszczalności wypłacenia zaliczek dywidendowych jest posiadanie przez spółkę środków wystarczających na taką wypłatę. Chodzi tu o ocenę faktycznej sytuacji finansowej spółki w momencie podejmowania przez zarząd decyzji o wypłaceniu tych zaliczek.

Trzecią przesłanką warunkującą możliwość wypłaty zaliczek dywidendowych jest posiadanie przez spółkę zatwierdzonego sprawozdania finansowego za poprzedni rok obrotowy i wykazanie w nim zysku. Kodeks nie wymaga, aby zysk wykazany w tym sprawozdaniu był przeznaczony do podziału...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10961

Wydanie: 10961

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament